Проекти по НП
Проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“
Проектът „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ на Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) в партньорство с Министерството на образованието и науката (МОН) се изпълнява в рамките на Програма „Образование“ 2021 – 2027, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR001-3.001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“.
Целта на проекта е адаптиране на професионалното образование и обучение спрямо динамиката на пазара на труда и подкрепа за развитие на умения за професиите на настоящето и бъдещето чрез разработване на нов Списък на професиите за професионално образование и обучение(СППОО), Държавни образователни стандарти (ДОС) за придобиване на квалификация по професии, Национални изпитни програми(НИП), учебни планове и програми, вкл. междусекторни, по определени сектори и др., чрез използване на Секторни съвети на уменията за съвместна работа между училища и други доставчици на Професионално образование и обучение, бизнеса и др.
Сключеното споразумение за партньорство между НАПОО и МОН е с продължителност 16.05.2023 г.- 31.12.2027 г.
ПРОЕКТ BG05SFPR001-1.001–0001 „УСПЕХ ЗА ТЕБ“, ФИНАНСИРАН ОТ ПРОГРАМА „ОБРАЗОВАНИЕ“ 2021-2027, СЪФИНАНСИРАН ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
СУ „Христо Ботев“ – Брусарци е одобрено за участие по проект „Успех за теб“. От 2024 година ще се работи за насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците и за трайното им приобщаване и подобряване на образователните им резултати.
Училището ни ще изпълнява дейности, насочени към обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие на учениците.
Провеждането на занимания по интереси, междуучилищни дейности и кариерно ориентиране и консултиране за обща подкрепа в училищното образование също е дейност, от която ще се възползва училището ни. Целта на заниманията по интереси е да се стимулира развитието на личностните качества, социалните и творчески умения и изяви на способностите на учениците в областта на науките, технологиите, изкуствата, спорта, глобалното, гражданското, здравното и интеркултурното образование, образованието за устойчиво развитие.
Междуучилищните дейности, които ще се провеждат с ученици от две или повече училища под формата на състезания, конкурси, дебати и други форми, ще дадат изява на учениците, ще повишат мотивацията им, а също ще осигурят споделяне и популяризиране на добри педагогически практики.
Проект BG05SFPR001-1.001-0001 „Успех за теб“ се реализира по Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+).
Заповед РД09 -1309/28.06.2023 на министъра за утвърждаване на списък с класираните училища виж тук
Приложение № 1 към Заповед РД09-1309 – Списък на класираните училища по проект „Успех за теб“ виж тук
Модул 2 „Площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата“
Проектът е реализиран по Национална програма „ОСИГУРЯВАНЕ НА СЪВРЕМЕННА, СИГУРНА И ДОСТЪПНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА“ и включва осигуряване на външна и вътрешна (подвижна) площадка за обучение по безопасност на движението по пътищата (БДП) в училище; тяхното оборудване и обзавеждане. Целта на програмата е създаване условия за подобряване организацията на обучението и възпитанието на децата в пътното движение в рамките на образователната институция /детска градина, училище/ и извън нея. Стойността на проекта е 5331,90 лв., като се осигурява съфинансиране от училището в размер на 32.5% от извършените разходи (1731,90 лв).
При осигуряването на външна и вътрешна (подвижна) площадка за обучение по БДП са изпълнени следните изисквания:
Настоящата външна площадка за игра и обучение на деца по безопасност на движението е обособена /разчертана и боядисана/ в двора на училището върху площадка за физическо възпитание и спорт. Тя е разположена върху площ от 180,5 кв. м с размери 19 м х 9,5 м.
Вътрешната (подвижна) площадка е с размери 5 м х 4,45 м , изработена от винил.
Формата, размерите и съдържанието на площадките представляват умален размер на комуникационна мрежа от сгради, паркинг, улици, кръстовища и велосипедна алея, запълнени с вертикална сигнализация (пътни знаци и светофари) и хоризонтална маркировка.
Училището разполага със следното оборудване и обзавеждане за площадките:
№ | Наименование на стоките | Общ брой |
1. | Светофар | 1 |
2. | Стоп палка | 1 |
3. | Сигнално предпазни жилетки | 12 |
4. | Комплект от 10 бр. пътни знаци с височина 110см | 1 |
5. | Симулационни очила (за алкохол и наркотици) | 2 |
6. | Табла за обучение по БДП | 2 |
7. | Конуси | 10 |
8. | Детски велосипед | 1 |
9. | Каска за велосипедист | 1 |
10. | Програмируем учебен робот | 1 |
Модулните учебни площадки са предназначение за възпитанието и обучението на децата и учениците като пешеходци и велосипедисти в часовете по Безопасност на движението по пътищата; за формиране на социално-отговорно поведение. Целта им е децата подробно да се запознаят с правилата за движение по улиците, както и с техническите средства за организация и регулиране на движението.
На площадките учениците, пешеходци/ велосипедисти, формират умения да:
– различават елементите на улицата;
– разпознават и различават основните пътни знаци;
– разпознават трите основни сигнала на светофара;
– да разпознават основните елементи на различните видове кръстовища;
– да пресичат безопасно регулирани и нерегулирани кръстовища.
Безопасността на децата-участници в пътното движение е един от най-сложните проблеми на обществото, тъй като е пряко свързан с опазване на живота и здравето на децата и учениците днес и с подготвянето им като знаещи, културни, дисциплинирани и отговорни участници в движението в утрешния ден.
Проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“
Проектът се финансира от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, по линия на Инструмента за подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU).
В рамките на проекта ще бъдат предоставени на училището технически устройства за подпомагане на обучението, предвидени са обучения за ученици, родители, образователни медиатори и педагогически специалисти за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
Проектът ще се осъществява в следните дейности:
Дейност 1 Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
Дейност 2 Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда
Дейност 3 Обучение на педагогически специалисти за усъвършенстване на уменията им за преподаване/провеждане на занимания от разстояние в електронна среда.
Дейност 4 Обучение на образователни медиатори и родители за придобиване на умения за работа в електронна среда (в т.ч. образователни платформи, търсене на електронно съдържание и др.).
Дейност 5 Подкрепа за допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна срeда
ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.010-0001 КВАЛИФИКАЦИЯ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО РАЗВИТИЕ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове
Стартира Дейност 6: „Повишаване на дигиталната компетентност и умения на учениците под формата на извънкласни дейности (клубове по интереси и допълнителни занимания по ключови дигитални умения – базови и за напреднали, включително и компютърно моделиране/ кодиране)“ на проекта BG05M20P001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“ за учебната 2020 / 2021 г.
Сформирани клубове:
„В дигиталният свят на HTML и Publisher“
“Дигитални умения” – 4 клас – проведени публични изяви на учениците
https://drive.google.com/file/d/1sXrl0e9GKnOhglH7w1EtaHh2TSiTK1N1/view?usp=sharing
„Образование за утрешния ден“
Стартира Дейност 6: „Повишаване на дигиталната компетентност и умения на учениците под формата на извънкласни дейности (клубове по интереси и допълнителни занимания по ключови дигитални умения – базови и за напреднали, включително и компютърно моделиране/ кодиране)“ на проекта BG05M20P001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“ за учебната 2019 / 2020 г.
Сформирани клубове:
1. „Дигитални умения“ – 4 клас
2. „Дигитални умения за напреднали“
I. Заповед на Министъра на образованието и науката
III. Информация за проекта – https://mon.bg/bg/100725
IV. Обща информация за проекта
- Заповед № РД09-778 от 10.04.2020 за утвърждаване на Указания
- Указания за изпълнение на дейностите по проект ОУД
Стартира проектът „Подкрепа за успех“, финансиран по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж““ 2014-2020 г.
Проект BG05M2OP001-3.004
„ОГРАМОТЯВАНЕ НА ВЪЗРАСТНИ – Фаза 1“
„Нов шанс за успех“
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА:
СЪЗДАВАНЕ НА СРЕДА ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ГРАМОТНОСТТА, В КОЯТО СПЕЦИАЛНО МЯСТО СЕ ОТДЕЛЯ НА СЪВРЕМЕННИТЕ ИНФОРМАЦИОННИ СРЕДСТВА И НА УЧИТЕЛЯ
СЪЗДАВАНЕ НА ОРГАНИЗАЦИОННИ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА УЧЕНЕ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ, ВОДЕЩИ ДО ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, ДО ВКЛЮЧВАНЕ В ПАЗАРА НА ТРУДА И ДО ПОВИШАВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТ
По проекта в СУ“Христо Ботев“ – гр. Брусарци се обучават 30 възрастни жители на с. Бело поле в две групи за ограмотяване.
Проект BG05M2OP001-3.004 „ОГРАМОТЯВАНЕ НА ВЪЗРАСТНИ – Фаза 1“ – „Нов шанс за успех“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Проект „Твоят час“
Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г.
Процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG05M20P001-2.004 „РАЗВИТИЕ НА СПОСОБНОСТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ И ПОВИШАВАНЕ НА МОТИВАЦИЯТА ИМ ЗА УЧЕНЕ ЧРЕЗ ДЕЙНОСТИ, РАЗВИВАЩИ СПЕЦИФИЧНИ ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ (ТВОЯТ ЧАС) – ФАЗА 1“
От новата 2017/2018 учебна година в СУ „Христо Ботев“ стартира проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) – фаза І“ – финансиран по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж”, съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Дейностите по проектът „Твоят час“ в СУ „Христо Ботев“ ще бъдат насочени към учениците за развитие на извънкласни дейности по интереси и извънкласни дейности за компенсиране на образователни затруднения.
– Дейност „Мажоретен състав“
– Дейност „Подготовка за Национално външно оценяване по БЕЛ“ IV клас
– Дейност „Еко – фантазии“
Дейност „Четенето лесно, писането лесно“ – 1 клас
Дейност „Играя и смятам“ – 1 клас
– Дейност „Подготовка за Национално външно оценяване по Математика“ – 4 клас
– Дейност за преодоляване на обучителни затруднения по Български език и литература – 2 клас
– Дейност „Рисувай с мен“ – 2 клас
– Група „Подготовка за ДЗИ по Български език и литература“
– Дейност по интереси „Пей с мен“
– Дейност за преодоляване на обучителни затруднения по математика – 3 клас
– Дейност за преодоляване на обучителни затруднения по Български език и литература – 3 клас
– Дейност „Подготовка за Национално външно оценяване по Математика“ – 7 клас
Дейност „Арт изкуство“
Дейност „Керамика“
Дейност „Танцувай с мен“
НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ „ЗА ЧИСТА ОКОЛОНА СРЕДА – 2016 г.”
На тема:
„ОБИЧАМ ПРИРОДАТА – И АЗ УЧАСТВАМ”
Основните цели, които са заложени в проекта са:
Повишаване на екологичната култура и навлизане на съвременните тенденции в сферата на опазване на околната среда в образователния и възпитателен процес на учениците от СОУ „Христо Ботев” – гр. Брусарци. Изграждане интерес у децата към родната природа, грижливо отношение и поемане лична отговорност за опазването й, чрез доближаване на учениците до природата; привличане на родителите и обществеността към работа в училището за добра социализация и екологично възпитание на децата. Всяко дете, всеки възрастен да твори добро, защото това , което е добро за природата е добро за хората.
Дейности:
Дейност №1: Промяна на облика на двора в училището, чрез пресъздаване на кът от природата чрез основно почистване на двора, с помощта на родители, учители и ученици
Дейност №2: Изграждане на зони за отдих и игри, и еко-алеи /изграждане на зелена ограда /жив плет/, озеленяване на двора, засаждане на цветя, тревна смеска и туи, закупуване на пейки, кошчета и съоражения за фитнес на открито/
Дейност №3. Повишаване на екологичната култура у учениците – провеждане на дискусия „Зелена идея”, отбелязване на Ден на Земята, организиране на изложба „Моето място в зеления свят”, сформиране на „Зелени патрули”.